inspiracje

Kto mnie inspiruje (w zakresie nauki o ruchu i zdrowiu) oraz „must have” z mojej biblioteczki

Marek Purczyński

Muszę zacząć od Marka, bo od niego zaczęła się moja przygoda ze zgłębianiem nauki o ruchu. Fizjoterapeuta z ogromnym doświadczeniem i niecodziennym podejściem do pacjenta (a fizjoterapeutów odwiedziłem już naprawdę wielu). Polecam kanał Marka na YouTube, ale także jego szkolenia.

Jego podejście zakłada edukację, by każdy ze swoją kontuzją mógł poradzić sobie samodzielnie lub z przygotowanym przez Marka planem, ale na pewno nie chodząc co chwilę do niego na terapię! I to jest podejście, które ja „kupuję” w całości. W tym kierunku będą zmierzać także moje szkolenia. Chcę dać Wam wędkę, a nie rybę, tak, żeby każdy miał wiedzę do pracy własnej, a tylko z większymi problemami musiał iść do specjalisty – choć jeśli ruszamy się i żyjemy zdrowo, to większe problemy powinny nas omijać.

Dr Stuart McGill

Uznawany za najlepszego na świecie specjalistę od problemów z kręgosłupem lędźwiowym. Naukowiec, klinicysta z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Ukończyłem wszystkie oferowane przez niego kursy i pochłonąłem wszystkie jego książki, czerpiąc z nich niesamowicie dużą wiedzę. To on wpłynął na mój pierwszy „big picture” o tym, do czego zdolne jest nasze ciało. 

Najbardziej u Profesora inspiruje mnie to, jakim jest człowiekiem! Prawdziwe poszukujący naukowiec, przyznaje, że nie wszystko jeszcze wie o ciele pomimo swojej pozycji niekwestionowanego autorytetu w świecie sportu i nauki. Traktujący ludzi z ogromną życzliwością, emocjonalny i rodzinny. Miałem szczęście móc go poznać biorąc udział w jego  kursach w Kanadzie. 

Joanne Elphinston

Trenerka i fizjoterapeutka z ogromnym doświadczeniem. Jej prace i podejście są najbliżej powiązane z tańcem spośród wszystkich specjalistów tu wspomnianych. Napisała świetne książki, z których wyciągnąć można bardzo dużo informacji o jakości ruchu. Dzięki jej pracom zainteresowałem się neurologią i neurotreningiem, a nie tylko biomechaniką ruchu. Planuję ukończyć też proponowane przez nią kursy, ale niestety aktualnie w jej terminarzu figurują tylko kursy dla fizjoterapeutów, kursy trenerskie są w zawieszeniu. Na szczęście już same jej książki dają szerokie spojrzenie. Jej podejście do ruchu jest unikalne w świecie sportu. Osobiście długo szukałem, przeczytałem wiele książek, które okazały się przysłowiową „stratą czasu”, ale trafiając na książki Joanne Elphinston doświadczyłem swoistego „WOW”! Odnalazłem brakujące ogniwo, by móc odnieść całą biomechanikę do jakości ruchu w tańcu.

Prof. Konstantin Butejko

Oddychamy i nie zastanawiamy się nad tym, jednak przy obecnym trybie życia zwykle oddychamy źle… Metoda oddechowa profesora Butejki, dedykowana początkowo osobom cierpiącym na astmę i przynosząca tymże bardzo dużą poprawę czy wręcz możliwość wyleczenia i rezygnacji z lekarstw, jest aktualnie niesamowitym narzędziem dla ludzi na całym świecie. Przynosi ulgę w wielu schorzeniach, pomaga utrzymać i poprawić zdrowie czy podnosi sportowe osiągnięcia na wyższy poziom. To, jak zwykła praca nad oddechem potrafi wpłynąć pozytywnie na nasze życie jest dla mnie niesamowicie inspirujące!

Wim Hof

Metoda Wima Hofa mnie osobiście daje niezwykle dużo korzyści. Jest to połączenie ekspozycji na zimno z ćwiczeniami oddechowymi i zaangażowaniem. Wim Hof pokazuje, jak niesamowite możliwości ma ludzki organizm i przez to daje niesamowitą inspirację. Metoda ta, stosowana mądrze, może też znacząco poprawić jakość życia. Nie jest ona jednak przeznaczona dla każdego, więc po prostu polecę Wam książkę Co nas nie zabije Scotta Carney’a – najlepiej chyba przedstawiającą samego Wima i jego metodę.

„Must have” z mojej biblioteczki

Moja biblioteczka zawiera dużo więcej pozycji (również takich, których lektura okazała się stratą czasu ;)), ale książki, które znajdziecie poniżej polecam każdemu z pełnym przekonaniem!

  • Dr Stuart McGill – Mechanika zdrowych pleców
  • David Lesondak – Powięź bez tajemnic
  • Joanne Elphinston – The power and the grace
  • Mark Williams, Danny Penman – Mindfulness. Trening uważności
  • Patrick McKeown – Tlenowa przewaga
Kontakt